Piramida Cheopsa

 

Piramida Cheopsa, Wielka Piramida Cheopsa – monumentalna budowla znajdująca się w Egipcie, w mieście Giza nieopodal Kairu, wzniesiona ok. 2560 r. p.n.e. prawdopodobnie wg projektu Hemona, będąca częścią Nekropolii Memfickiej, według powszechnie akceptowanej przez środowiska naukowe teorii stanowiąca w starożytności miejsce pochówku faraona Cheopsa (eg. Chufu).


Piramida Cheopsa oraz stojące obok niej piramidy Chefrena i Mykerinosa to najbardziej znany zespół piramid. Obok piramidy Chefrena postawiono monumentalny pomnik sfinksa. Największa z piramid, piramida Cheopsa, zaliczona została przez starożytnych Greków za jeden z Siedmiu Cudów Świata.

Postawiona została na sztucznie wyrównanym terenie (zmierzone różnice poziomu wynoszą do 2,0 cm). Piramida zorientowana jest zgodnie z kierunkami świata. Boki jej są zwrócone dokładnie na północ, południe, wschód i zachód. Wielkie bloki kamienne, ważące po 2,5 tony (największe nawet około 15,0 t) zostały ustawione z wielką precyzją. Cała budowla składa się z ponad 2,3 mln takich bloków. Obłożona delikatnym wapieniem z Tury. Niestety z tej obudowy już nic nie zostało. Ścięty wierzchołek piramidy spowodował, że jej wysokość zmalała do około 137,0 m. Wejście do piramidy znajduje się w północnej ścianie. Przejście niskim korytarzem prowadzi do położnej na wysokości 42,0 m nad poziomem terenu komnaty królewskiej – komory grobowej. Wewnątrz piramidy wybudowano jeszcze dwie komory grobowe – jedną poniżej poziomu terenu, drugą powyżej poziomu podstawy. Według niektórych uczonych Wielka Piramida ukrywa nieodnalezione jeszcze systemy komnat i korytarzy. Obok piramidy znaleziono barkę pogrzebową. W komorze królowej znajduje się korytarz o długości około 60 m (a nie, jak twierdzono, o długości 8 m), na którego końcu znajdują się małe drzwiczki, a za nimi prawdopodobnie pusta przestrzeń.

Michel B. Barsoum, doktor inżynierii materiałowej z Uniwersytetu Drexel w Filadelfii i Gilles Hug z Office National d'Etudes et de Recherches Aérospatiales (ONERA, francuski odpowiednik NASA) twierdzą, że część próbek z piramidy Cheopsa ma skład betonu a nie jakiejkolwiek znanej odmiany wapienia. Być może oznacza to, że Egipcjanie na bloki wapienne wylewali beton. Nie wiadomo jednak, czy nie jest to domieszka ze współczesnych nam napraw piramidy betonem.

 







       

                                                                             Wielka Piramida Cheopsa                                      Piramida Cheopsa. Zdjęcie z XIX wieku

Piramida Cheopsa i gwiazdozbiory 2700 rok p.n.e


















	

Powrót do strony głównej Ogrody Semiramidy Piramida Cheopsa Świątynia Artemidy Posąg Zeusa Mauzoleum w Halikarnasie Kolos Rodyjski
Latarnia na Faros