Mauzoleum w Halikarnasie

 

Mauzoleum w Halikarnasie (obecnie Bodrum w południowo-zachodniej Turcji) – jeden z siedmiu antycznych cudów świata. Był to grobowiec Mauzolosa, perskiego satrapy Karii wzniesiony ok. 350 p.n.e.. Budynek został zaprojektowany na polecenie królowej-wdowy – Artemizji, przez architektów Satyrosa i Pyteosa, ozdobiony przez rzeźbiarzy Skopasa, Leocharesa, Timoteosa i Bryaksisa z Karii.

Mauzoleum nie przetrwało on do naszych czasów, zaniedbana budowla pod wpływem upływu czasu, działań ludzi i trzęsień ziemi stopniowo popadała w ruinę. W 1404 tylko fundamenty i podstawa budynku pozostawały całe. W 1494 i 1522 joannici zagrożeni najazdem muzułmanów używali surowców z mauzoleum, aby wzmocnić swoją siedzibę, Zamek św. Piotra. W trakcie rozbiórki Mauzoleum został odkryty, a następnie zaginął sarkofag Mauzolosa. Część z zabytków mauzoleum, m.in. rzeźby, znajduje się w British Museum w Londynie.

punktor Wysokość: 45 m
punktor Wymiary: 35,6 m x 25 m

Jońska świątynia z kolumnadą; na szczycie 24-stopniowa piramida z kwadrygą niosącą postaci zmarłego króla i jego małżonki – Artemizji.

 

 







                   

                                                                        Mauzoleum według wyobrażeń                           Pozostałości po Mauzoleum

                                                                                      z pocz. XX w.






	







Powrót do strony głównej Ogrody Semiramidy Piramida Cheopsa Świątynia Artemidy Posąg Zeusa Mauzoleum w Halikarnasie Kolos Rodyjski
Latarnia na Faros